saç için beslenme

Saçınız ve cildiniz vücut sağlığınızın aynasıdır.Gür, canlı saçlara sahip olmayı hepimiz isteriz, hatta bazen saçlarımız yavaş uzuyor diye sabırsızlanıp formüller araştırırız.

Saçlar yılda ortalama 15 cm uzar. Saçınızın uzama hızı yaşınız, genetik yapınız, beslenmeniz ve genel sağlığınızla ilgilidir. Kansızlık, otoimmün hastalıklar, hormon sorunları gibi pek çok sebep saç dökülmesi yapabilir.

Yaş ve genetik yapıyı değiştiremeyeceğimiz bir gerçek, ancak beslenmemize dikkat ederek daha sağlıklı saçlara sahip olabiliriz.

Vücut sağlığı ve saç sağlığı yakından ilişkilidir. Bu nedenle saç dökülmesiyle ilgili yaşanan sorunlar mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmeli, gerek görülürse testler istenerek daha detaylı inceleme yapılmalıdır. 

İyi bir beslenme için protein, vitamin, mineraller ve sağlıklı yağlar yeterli düzeyde alınmalıdır. Ancak bu şekilde daha parlak, gür saçlara sahip oluruz. 

 Ağır diyetlerden sonra saçlarda cansız, mat görünüm ve dökülmeler olabilir.

 A, B, C, D ve E vitaminleri ve esansiyel yağ asitleri eksikse saç uzamanız yavaşlayacağı gibi dökülmeler bile artabilir. İyi haber şu ki bu eksiklikler yerine konar konmaz saçlarda dökülme azalacak ve uzama tekrar normale dönecektir.

Demir eksikliği durumunda saç dökülmesi görülür. Çinko eksikliği saçlarda kuruma, pullanma ve dökülmeye neden olur.

Protein eksikliği saçta zayıflamaya ve donuk görünüme neden olur. Tavuk, balık ve kırmızı et kaliteli protein kaynaklarıdır.

Hangi gıdalar saçlarımıza iyi gelir?

Yumurta 

saç sağlığı ve saç uzaması konusunda çok faydalı bir besin kaynağıdır.

Protein, biyotin, çinko ve selenyum açısından zengindir. 

Ispanak

Folat, demir, A ve C vitamini kaynağıdır.  Saçı besler ve ışıltı verir. 

Yağlı balıklar

Somon ve uskumru gibi yağlı balıkları düzenli olarak tüketmek, saç büyümesi ve saç sağlığı konusunda faydalıdır. 

Protein, selenyum, D ve B vitaminleri yönünden de çok iyi kaynaktır.  Omega-3 açısından zengindir ki bunlar saç için faydalıdır.

Avokado 

E vitamini ve faydalı yağlar açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca biyotinde içermesi saç için çok faydalı besin kaynağı olduğunu gösterir.

Keten tohumu, chia tohumu, ayçiçeği çekirdeği omega-3 yönünden zengindir. Kalori değeri nispeten düşük, besin değeri yüksek gıdalardır. E vitamini, çinko ve selenyum açısından da değerlidir. Saçlı derinin beslenmesine neden olur.

Fındık, ceviz ve badem B, E vitamini, çinko ve esansiyel yağlardan zengindir. Saçı güçlendirir. 

Kırmızı et protein ve demir açısından zengin bir kaynaktır.

Fasülye  saç sağlığı için faydalı protein, demir, çinko ve biyotin kaynağıdır.

Taze sebze ve meyvelerde bulunan antioksidanlar saçı hasarlardan korur ve ışıltı katar.

Eser elementler demir, magnezyum, çinko, selenyum saçın en sevdiği minerallerdir. 

Leave a Comment