nemlendirici
Güzellik

NEMLENDİRİCİLERİN CİLT İÇİN ÖNEMİ…

NEMLENDİRİCİLER

Cildi nemlendirmek günlük bakım rutininde çok önemlidir. Nemli cilt daha gergin ve elastiktir. Kırışıklık ve çizgi görünümleri azdır.

Cildin nemi, cildi korur çevresel zararlıların tahrişini engeller. Nemli cilt daha geç yaşlanır ve daha az cilt sorunu yaşar. Bu nedenle nemlendirici kullanmak, cilt bakımının vazgeçilmezidir. 

Ürün seçiminde bilinçli olmak, doğru seçim yapmak fayda sağlarken, yanlış kullanımlar sorunlara neden olur. Eğer cildin yapısına uygun ürün kullanmıyorsak yeterince nem desteği sağlayamayabiliriz veya gözenekleri tıkayarak sivilcelenmeye neden olabiliriz.

Nemlendirici seçiminde en önemli konu pahalı ürün iyi üründür yanlışına düşmeden, cilde uygun yapıda ürün almaktır. Yağlı ciltler yağsız ve komedon oluşturmayan ürünleri seçerken, hassas ciltler parfüm ve koruyucu içermeyen ürünleri tercih etmelidir. 

 Ayrıca mevsimsel değişimler, cildin ihtiyaçlarını da değiştirir. Bu nedenle cildin değişimlerini tepkilerini değerlendirmek, takip etmek önemlidir. Kış aylarında soğuk hava, rüzgar gibi faktörlere bağlı olarak cilt daha yoğun içerikli ürünlere ihtiyaç gösterirken, yaz aylarında daha yumuşak formdaki ürünler yeterli desteği sağlayabilir.

Bazı nemlendiricilere güneş koruyucu içerikler de eklenmiştir. Bu tarz ürünler gün içinde kullanım kolaylığı sağlar. Örneğin SPF 30 içeren bir nemlendirici kullanıyorsanız. Kış ayları için size yeterli güneş korumayı sağlayacaktır. Bu da iki farklı ürün kullanma zahmetinden sizi kurtaracaktır.

Ayrıca gündüz ürünlerinde antioksidan içerikler olması çevresel zararlılara (güneş ışınları, hava kirliliği, kimyasallar…) en çok temas ettiğiniz gündüz saatlerinde size avantaj sağlar. C ve E vitamini,  lipoik asit, yeşil çay gibi içerikler bu anlamda faydalı olabilir. 

Uzun ve sıcak duşlar cildin doğal yapısına zarar vererek kurutur. 10 dakikayı geçmeyen, ılık duşları tercih edin. Banyo sonrasında nemlendirici ürününüzü vakit kaybetmeden uygulayın. Ayrıca erkekler için traş sonrası cildi yatıştıran bir nemlendirici kullanmak, traşa bağlı oluşabilen tahrişleri de azaltacaktır.

. Nemlendiricinizi, ellerinizi yıkadıktan sonra yumuşak hareketlerle cilde uygulayın. Boynunuza kullanmayı ihmal etmeyin.

. Yeterli miktarda, nemlendirici kullanın. Cilt ihtiyacından fazla ürünü zaten emmez ve sonrasında kullanacağınız güneş kremi veya makyaj ürünü sorun oluşturur. 

. Sabah ve akşam günde iki kez uygulayın. Öncesinde cildin  temizlenmiş ve nemlendiriciye hazır hale getirilmiş olması gerekir. 

. Ürünleri kullanırken, doğru sıralamayla kullanın. Önce hafif daha sonrada daha yoğun yapıda ürünleri kullanmalısınız. Örneğin  akne tedavisi görüyorsanız; temizleyici-akne ilacı-nemlendirici ve güneş koruyucu. Eğer serum kullanıyorsanız; temizleme-serum-nemlendirme ve güneş koruma sıralaması daha uygundur.

Cilt tipinize uygun yapıda ürün tercih edin.

Losyon tipte nemlendiriciler,

İnce yapıda, su bazlı ürünlerdir, kolayca sürülür ve emilir. Ciltte hafif bir his bırakır. Yağlı ve akneli ciltler bu yapıda ürünleri tercih etmelidir. Yazın sıcak ve nemli havalarda, kuru ciltler bile losyon formda ürünler tercih edebilir.

Krem nemlendiriciler, 

Yağ ve su içeriği yarı yarıya olan ürünlerdir. Kuru ve normal ciltler için uygundur. Losyon formundan ağır, merhem formundan hafif ürünlerdir. Sürümü kolaydır. Kış aylarında daha çok tercih edilir.

Merhem nemlendiriciler,

%80 yağ, %20 su yapısında ürünlerdir. Daha kuru ciltlerde tercih edilir. Özellikle kış aylarında cildin korunması, neminin sağlanması ve bariyer fonksiyonunun güçlendirilmesi için kullanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir