mezoterapi

Mezoterapi 1950’li yıllarda Fransa’da doğup, tüm dünyaya yayılan bir tedavidir. Estetik ve tıp alanında pek çok kullanım alanı bulmuş ve günümüze kadar popülerliğini arttırarak gelmiştir.

Tedavinin felsefesi, çözmek istenilen soruna göre seçilen özel içeriklerin (ilaç, vitamin, amino asit, antioksidan, mineraller) uygun konsantrasyonlarda, tedavi edilmek istenen bölgeye, çok küçük dozlarda uygulanmasıdır. Sorunlu bölgeye direk uygulama, etkinin daha hızlı, etkinliğin daha çok ve yan etkinin daha az olmasına neden olur.

Örneğin ağızdan aldığınız bir ilaç, etki yapacağı bölgeye gidene kadar sindirim sisteminden etkinliğini kaybetmeden geçmeli, kana karışarak diğer organlara zarar vermeden tedavi edeceğiniz bölgeye ulaşmalıdır ki bu bazen zor olabilir. Mezoterapi bu anlamda fark yaratan bir yöntemdir.

Estetik tıpta en çok kullanım alanları yüz cildinin gençleştirilmesi, lekelerin açılması, saç dökülmesi, selülit ve bölgesel incelmedir.

Uygulamalar, yapılacak tedaviye göre 4-8 arasında planlanır. Daha sonra etkinin devam ettirilmesi için ek seanslar da önerilebilir.

Seans aralıkları ve kullanılacak karışımlar soruna göre belirlenir.

Uygulama öncesinde bölge lokal anestezik kremle uyuşturulabilir. İşlem süresi ortalama olarak 10-20 dakikadır, uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir. Sonrasında hafif kızarıklık, morarmalar olabilir. Nadiren ilaçlara bağlı alerjik reaksiyonlar olabilir. Ancak genel olarak günlük hayatı aksatan bir tedavi değildir.

CİLT GENÇLEŞTİRME (MESOLİFT) 

Zaman içinde iç yaşlanma (genetik) ve dış yaşlanma (güneş hasarı, sigara, hava kirliliği, kimyasallar) süreciyle, cildin savunma sistemleri zayıflar, dıştan etki eden faktörlerle mücadele edemez ve yıpranma sürecine girer. Cilt, nemsiz, cansız ve kırışık hale gelir. Ek olarak kollajen ve elastin düzeyinde azalmalar ve yapısında oluşan bozulmalarla, elastikiyetini kaybeder. Kullanılan cilt bakım ürünleri cildin derin tabakalarına ulaşma konusunda yeterli etki sağlayamayabilir. Ancak mezoterapi burada oluşturduğu etki ile istenen derinliğe ulaşır, bu nedenle tercih edilebilir. Yüz, boyun, dekolte ve el cildine de uygulanabilr.

Ciltte tespit edilen soruna göre farklı karışımlar seçilebilir. 

En sık seçilenler, hyalüronik asit, somon DNA’sı, DMAE, aminoasit, vitamin, mineral içeriklerdir.  Cilt dokusunda yenilenme ve onarım hedeflenir. Cilt daha dolgun, ışıltılı ve taze görünür.

LEKE TEDAVİLERİ 

Renk açıcı özel karışımların lekenin olduğu cilt bölgesine seanslar şeklinde uygulanmasıyla yapılır.

SAÇ DÖKÜLMESİ 

Saç dökülmesi sorunu olanlarda tek başına veya diğer tedavilere ek olarak mezoterapi planlanabilir.Saçı besleyen, dolaşımı arttıran ilaçlar, vitamin, mineral karışımları haftalık seanslar şeklinde dökülmenin olduğu saçlı deri bölgesine uygulanır. Saçlarda dökülmenin azalması, dökülen köklerin uyarılması, canlanma ve güçlenme hedeflenir.

SELLÜLİT ve BÖLGESEL ZAYIFLAMA

Karın, kalça, bacak başta olmak üzere, bölgesel incelmenin istendiği bölgelere seanslar şeklinde yapılır. Yağı parçalayan, metabolizmayı hızlandıran, dolaşımı düzenleyen ve bağ dokuyu güçlendiren özel karışımlar sorunun olduğu alanlara uygulanır.

Leave a Comment