kozmetik

KOZMETİK ÜRÜNLER

İlk kozmetikler binlerce yıl önce eski Mısır’da kullanıldı ve o günden, bugüne insan hayatının vazgeçilmezi oldu. Tarih boyunca güzel görünmek uğruna pek çok yöntem denendi. Deneme yanılma yoluyla yapılan bu uygulamaların bazıları başarılı, bazıları başarısız oldu. Ve günümüze kadar geldi.

Bugün milyonlarca dolarlık kozmetik endüstrisi bilimsel temellere dayanır. Testlerle, araştırmalarla ürünlerin etkinlikleri ve güvenlikleri incelenir. Günümüzde kozmetik üreticileri güvenlik kurallarına ve katı düzenlemelere uymak zorundadır.

Kozmetiklere bağlı yaşayabileceğiniz sorunlar cildinize uygun olmayan ürünün ciltteki tahrişi ve yarattığı hassasiyet (ürünün uygulandığı alanda yanma, acı, kaşıntı ve kızarıklık) veya içeriğindeki herhangi bir bileşene bağlı gelişen alerjik reaksiyondur(kızarıklık, şişme , kaşıntı ve veya kabarcıklanma).

KOZMETİK SEÇERKEN BİLMENİZ GEREKENLER

.Ürün seçerken etiketleri okumak, içeriklere dikkat etmek, sizi pek çok sorundan kurtarır. İlk aşama, cilt yapısına uygun ürün seçimidir. Cilt tipiniz nedir? Cildinizin yaşadığı sorunlar neler? Desteklenmesi gereken ihtiyaçları nedir? Leke, sarkma, matlık… gibi sorunları belirleyip, ürün içerik seçimini buna göre yapmalıyız.Örneğin yağlı cilt tipine sahipseniz alacağınız yağlı bir ürün, cildinizde sivilce oluşumuna neden olabilir. Yalnızca ürün değiştirmek, doğru ürünü kullanmak bile ciltte inanılmaz farklar yaratabilir.

.Ürünü amacına uygun kullanın. Her ürün tavsiye edilen  şekilde uygulanmalıdır. Örneğin yüz kreminizi göz çevrenize kullanmayın. 

İçerikler listesi 

kozmetik kutularının üzerinde bulunur ve ürünün içeriğindeki malzemeler listelenir. Listede yazım sırası en çoktan en aza doğrudur. Alırken bu içeriklere dikkat etmeniz gerekir. Daha önceden sorun yaşadığınız bir içerik varsa tekrar o içeriğe sahip ürün kullanmayın.

Hipoalerjik kozmetikler  

üreticilerin alerjiye neden olma olasılığının düşük olduğunu iddia ettikleri ürünler için kullanılan terimdir. Ancak bunun için kesin bir kriter olmadığı için, tamamen güvenilir bir ifade değildir.

Dermatolog tarafından test edilmiş, irritasyon yapmaz veya hassas ciltler için uygundur gibi terimleri içeren ürünlerin sizde sorun yaratmayacağını kimse garanti edemez. Bu nedenle ürünü kullanmada önce, kolunuzun içinde küçük bir bölgede deneyebilirsiniz. Alacağınız ürünün az sayıda içeriği olması alerji açısından daha güvenlidir. Eğer cildinizde hassasiyet, alerji varsa mümkün olduğunca basit içerikler tercih edebilirsiniz. En çok sorun yaratan içerikler parfüm ve koruyucu maddelerdir. Kokusuz, parfüm içermeyen ürünleri tercih edin.

Alkolsüz kozmetikler özellikle etil alkol içermeyen ürünler kastedilir. Ciltte kuruluk yapması ve hassasiyeti arttırması  açısından alkol içeren ürün kullanımı çok tercih edilmez.

Dermokozmetik ürünler nelerdir? 
Deri ve buna bağlı oluşumların fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyen maddelere dermo-kozmetik ürünler denir. Bu grup ürünler kozmetiklerle ilaçlar arasında bir yerdedir. Kozmetiklere göre etkinlikleri ve tedavi edici özellikleri fazla, ilaçlara göre zayıftır

Non komedojenik gözenek tıkamayan içeriklere sahip anlamı taşır. Özellikle yağlı ve akneye eğilimli ciltler için uygundur.

Son kullanma tarihi bir ürünün kullanma ve saklama koşullarına uyularak ne kadar süre kullanılabileceğini belirtir. Ancak ürün banyo gibi sıcak ve nemli ortamlarda saklanırsa daha erken bozulur. Bu nedenle serin ortamda saklanmalı, kapakları sıkıca kapatılmalı ve açılan ürün  6-8 ay içinde tüketilmelidir. Renk, kıvam, koku değişikliği olan, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanmayın. Cilt ürünlerinizi uygulamadan önce mutlaka ellerinizin temiz olmasına özen gösterin.

Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Ürünün hayvanlarda test edilmediğini belirtir. 

En çok ciltte sorun yaratabilecek ürünlere göz atarsak, sabunlar, deterjanlar, ter önleyiciler, nemlendiriciler, şampuanlar, kalıcı rujlar, ojeler ve saç boyalarıdır. Ayrıca birçok insan güneş koruyuculara bağlı alerji sorunu dahi yaşayabilir.

Ürünler, genellikle yeni kullanılmaya başlandığı zaman sorun yaratır. Ancak bu eskiden kullandığınız bir ürünün, sonradan sorun oluşturmayacağı anlamı taşımaz. Ürünlerle ilgili gelişen sorunlara bu açıdan bakılmalıdır. 

En önemli şey, sorun yarattığını düşündüğünüz ürünü kesmektir. Bu problemi büyük oranda çözer, ancak yeterli gelmezse, kendiniz çözüm aramayın ve dermatoloji uzmanına başvurun.

Leave a Comment