kişisel renk analizi
Stil

KİŞİSEL RENK ANALİZİ

MEVSİMSEL RENK ANALİZİ

Dünyanın en güzel rengi, sizin üzerinizde en güzel durandır.” C. Chanel

Size en çok hangi renkler yakışır?

Sosyal yaşamda ve iş hayatında renklerin çok önemli etkileri vardır. Renkler sözsüz mesaj verir. Kişiliğinize, yaş, meslek, sosyal statünüze uygun renk ve giysi seçimi sizi her alanda ön plana çıkarır.  Yere ve zamana uygun renk seçimi istediğiniz etkiyi yaratma konusunda size kolaylık sağlar. Örneğin antrasit, gri, lacivert daha otoriter, güven veren renklerdir. Sarı, mavi daha sportif pastel renkler ise daha sıcak ve arkadaşça görünüm verir. 

Hepimiz dünyaya muhteşem bir renk uyumuyla geliriz Saç rengimiz, gözlerimiz ve cildimiz doğal bir uyum içindedir. Kişisel renk analizi temel olarak buradaki ahenk göz önüne alınarak size en çok yakışan renk tonlarının tespit edilmesidir. Ayrıca kontrast seviyeniz belirlenerek ne kadar zıt renkleri beraber kullanabileceğimiz tespit edilir. Bu tonları göz önüne alarak kıyafet, aksesuar, takı, makyaj malzemesi seçimi yapabilir ve saçınıza uygun tonları boyatabilirsiniz Bunları bilmeden yaptığımız renk seçimleri tamamen kültürel kodlardan, modadan ve trendlerden etkilenerek yapılır. Size çok uygun olmayabilir.

Renk analizinin temelleri 1920 yılında İsveçli sanat eğitmeni J. Itten  tarafından atılmıştır. Itten , renk gruplarını doğada ortaya çıkışlarına göre dört mevsime göre sınıflandırılmıştır. S. Caygill adında bir öğrencisi bu bilgileri ABD’ye taşımış ve daha da geliştirerek giyime aktarmıştır. Böylece ilk kez 1960’lı yıllarda doğan renk danışmanlığı günümüze kadar gelmiştir. 
Kişisel renk analizi bazı özel kartelalar kullanılarak yapılır. Renklerin sizdeki yansımaları göz önüne alınır. Önce sıcak ve soğuk renklerin ayrımı yapılır daha sonra soğuk renkler yaz ve kış sıcak renkler ise sonbahar ve ilkbahar olarak sınıflanır. Bunların herbiri birer renk ailesidir. Sizin renk ailenizi öğrendikten  sonra bunların iş ve sosyal hayata yansıtılması,  yere ve zamana uygun giyinmenizi sağlar. Herkes her rengi giyebilir ancak tonları önemlidir.

Kişisel renk analizini bilmek size ne kazandırır?


Uygun tonlar daha canlı, enerjik ve ince gösterir. Dikkati yüzünüze çeker, sizi ön plana çıkarır. İmajınızı güçlendirir. Daha konforlu ve özgüvenli hissedersiniz. Doğru tonlarda aldığınız ürünü, uzun süre severek kullanabilirsiniz, ayrıca aynı renk ailesinden aldığınız diğer parçalarla  kolayca  kombinleyebilirsiniz. Alışveriş kolaylığı sağlar. Gideceğiniz ortama göre seçimler yaparak daha etkili görüntü yaratabilirsiniz. Otoriter mi, sportif mi, profesyonel mi görünmek istiyorsunuz? Ayrıca renkleri doğru kullanarak vücut oranlarımızda gizlemek istediğimiz detayları kapatabilir, ön plana çıkarmak istediğimiz yönlerimizi vurgulayabilirsiniz. Örneğin koyu renkler bölgeyi gizlerken açık ve parlak renkler ön plana çıkarır. Saçınızı boyatmak isterseniz daha bilinçli seçim yapabilirsiniz. Aksesuar, takı ve makyaj ürünlerini uyumlu seçebilirsiniz.