KARMA CİLT BAKIMI

Cildiniz yağlı mı? Yoksa cildiniz kuru mu?

Sorulardan sadece birine evet diyorsanız cildinize bakmak sizin için kolaydır. Ancak bazen her iki soruya evet cevabı verilebilir ki o zaman karma cilt yapısından söz ediyoruz demektir. 

Karma cilt yapısı cildin bazı bölgelerinin yağlı, bazı bölgelerinin kuru veya normal olduğu cilt tipidir. Oldukça sık görülür. 

Peki cildiniz gerçekten karma mı?

Yüzünüzü yıkadıktan sonra bazı kısımlarda yağlılık, bazı kısımlarda kuruluk mu hissediyorsunuz? 

Özellikle T bölgesi dediğimiz alın, çene, burun bölgesinde  gözenekler daha büyük ve yağlanma daha fazla, diğer cilt kısımlarınız kuru mu?

Kuru cilt ürünü kullandığınızda daha yağlı, yağlı cilt ürünü kullandığınızda daha mı kuru hissediyorsunuz?

T bölgesinde sivilce oluşumuna yatkınlık var mı?

Eğer cildinizde benzer sorunlarınız varsa büyük ihtimalle karma cilt yapısına sahipsiniz.

Karma cilt bakımı nasıl olmalı?

Doğal olarak yüzün farklı kısımlarında farklı özellikte cilt yapısı olması ürün seçiminde ve cilt bakımında size zorluk yaratır. Ancak bu dikkatli yapacağınız seçimlerle üstesinden gelebileceğiniz bir durum. 

.Cildin ihtiyacına göre T bölgesine yağlı ve diğer bölgelere kuru cilt ürünleri kullanarak dengeye getirebilirsiniz. 

.Ayrıca gözeneklerinizin görünümünü azaltmak için akşam  retinol veya AHA içeren ürünler tercih edebilirsiniz. Bu içeriklere sahip ürünlerin gözenek görünümünü ve yağlanmayı azaltıcı etkileri vardır.

.Cildinize haftalık peeling uygulayarak ölü hücrelerin atılmasını, cildin daha detaylı temizlenmesini  sağlayabilirsiniz. Sonrasında özellikle kuruluk hissettiğiniz bölgelere yoğun nem maskeleri kullanmak cildinizi rahatlatır, nemi dengeler. 

.Yine haftada bir kez T bölgesine uygulanacak kil maskeleri daha derinden bir gözenek temizliği yapacaktır ve yağlanmayı dengeleyecektir.

.Günlük cilt bakımında sabah ve akşam iki kez cilt temizliği yapmak, cildi tahriş etmemek önemlidir. Sonrasında kullanılacak bir tonik daha iyi bir temizlik ve PH dengesi sağlar. Ayrıca uygun bir nemlendirici ve güneş koruyucu günlük bakımınız için yeterlidir.

 Karma cilt bakımında istikrar ve denge çok önemlidir. Zamanla cildinizi tanıyarak, ürünlerinizin cildinizdeki etkilerini gözlemleyerek daha rahat hissedeceksiniz, ama bu aşamaya gelene kadar biraz özen göstermeniz gerekiyor.

Leave a Comment