GÜNLÜK CİLT BAKIMI
Güzellik

GÜNLÜK CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

GÜNLÜK CİLT BAKIMI

yapacağımız günlük bakım duş almak, diş fırçalamak kadar rutin olmalıdır. Eğer temel bakım yetersizse cildimiz mat, cansız ve yorgun görünür. Ayrıca çizgi, kırışıklık ve elastikiyet kaybı daha erken başlar.

Cilt güçlü bir bariyerdir. Kullandığımız pek çok ürünün emilimi azdır. Bu nedenle formüller buna uygun geliştirilir ve belli bir düzende kullanılması etkinliği arttırmak için önemlidir.

Sabah cilt bakımı

Cilde uygun bir temizleyiciyle başlayın.

Cilt yapısına uygun seçilmiş dengeleyen, besleyen bir tonik kullanımı, pH dengesini düzenleyecek sonraki ürünün emilimini arttıracaktır.

Serumlar besleyici özelliği olan yoğun içeriklerdir. Çok hızlı emilir ve etki ederler. Gündüz kullanılan serumların antioksidan içermesi tercih edilir. Antioksidan içerikler, güneş ışınlarının ve çevresel faktörlerin zararlı etkilerini azaltması açısından daha yararlıdır. C vitamini, E vitamini veya yeşil çay kullanılabilir.

Göz çevresi kremi 25’li yaşlardan itibaren göz çevresine uygun bir krem kullanmak, özellikle SPF korumaya ve güneş gözlüğü kullanmaya özen göstermek göz çevresinin elastikiyeti korur ve kırışıklıkları engeller.

Cildiniz yağlı bile olsa her cilt nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Cildin nemli olması koruyucu fonksiyonunu güçlendirir. Daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Elastikiyetini koruyarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Nemlendirici serumdan hemen sonra uygulanmalıdır, böylece nem etkisi ciltte daha yoğun olacaktır. 

Güneş koruma gündüz bakımın son ürünüdür. Özellikle fiziksel koruyuculuk sağlayan ürünleri tercih ederseniz nemlendirici sonrası iyi bir koruma sağlayabilirsiniz. Bu ürünler güneş ışınlarının etkilerini fiziksel bir bariyer oluşturarak engeller. Ancak kimyasal güneş koruyucu ürün tercih edecekseniz nemlendirici etkisi de olanları tercih edin. Bu şekilde cilt üzerine etkileri daha başarılıdır. Günlük hayatta SPF 30 yeterli koruma sağlar.

Akşam cilt bakımı

Gece, cilde ihtiyacı olan tedavi desteğini vermemiz gereken, kendini onarması için en önemli zamandır. 

Temizleme eğer makyaj yapıyorsanız iki aşamalı temizlik gerekir. İlk aşama makyajı temizleyen özel bir temizleyici, ikinci aşama ciltteki yağı, kiri, ölü hücreleri derinden temizleyecek bir başka bir temizleyici olacaktır.

Tonik sabah kullandığınız gibi kullanabilirsiniz.

Göz kremi

Serumlar ve gece kremleri daha çok hedefe yönelik olmalıdır. Gece ürünleri, gündüz ürünlerinden daha yoğun formüllerdir. Bu ürünler cildin nem kaybını önlemek ve kendini onarmasını sağlamak için hazırlanmıştır.  Tedavi anlamında cilde çok fazla yüklenmek yeni sorunlar oluşturur. Her zaman belli bir dengede gitmek hızlı sonuç alma çabasıyla ürünleri karıştırmamak gerekir. Cildi yenileyen AHA ve retinol gibi ürünlerin sıklığı ayarlanmalıdır. Çok sık kullanmak ciltte tahrişe neden olur. Ayrıca peptidler, büyüme faktörleri gibi güçlü antiaging içerikler daha çok gece kullanımda faydalı olacaktır.

Eğer cildiniz çok kuruysa nemlendirici krem maskeler veya yüze kullanılacak yağ formüllerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca leke veya akne tedaviniz varsa bunlara yönelik ürünleri de diğer ürünleriniz arasında kullanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir