Gül hastalığı

Diğer adıyla A. Rozasea hastalığı, oldukça sık görülen ve her sağlık sorununda olduğu gibi erkenden teşhis edilir, önlemler alınırsa daha kolay kontrol altına alınabilen bir cilt sorunu.

Yüzün bazı bölgelerinde (burun, yanak ve çene bölgesinde) kızarıklık, sıcaklık hissi, kılcal damar görünümü, hatta sivilce benzeri oluşumlarla seyredebilen bir problem. Eğer sorun ilerlerse zamanla burunda şişlik, ödemli görünüm de eklenebiliyor. Ayrıca gözlerde yanma, batma ve hassasiyete de oluşabilecek diğer belirtilerden.

Orta yaşlı, açık renk cilt yapısına sahip kadınlarda daha çok rastlanıyor.

Problemin kesin nedeni bilinmemekle beraber, kalıtsal sebeplerle, çevresel faktörlerin birleşiminden oluştuğu düşünülür. 

Bu sorunun çözümünde en faydalı yaklaşım. Hastalığı arttıran bazı faktörleri bilmek ve bunlardan kaçınmaktır.

Peki nedir bunlar?

Sıcak içecekler 

Baharatlı gıdalar

Kafeinli içecekler

Alkol

Bazı kozmetik ürünler

Sıcak ortamlar

Güneş ışınları

Rüzgar ve soğuk hava

Bazı ilaçlar 

Stres

Yorucu egzersiz programları 

Teşhis ve tedavisi dermatoloji uzmanı tarafında yapılan bu cilt sorununun tamamen geçmesi mümkün değildir. Ancak şikayetler azaltılabilir. İlaç tedavileri hastalığınızın durumuna göre doktorunuz tarafından planlanacaktır. 

Sizde günlük bakımınıza özen göstererek tedavinize destek olabilirsiniz.

Bu sorun için yapacağınız en önemli yaklaşım, düzenli olarak bir fiziksel güneş koruyucu kullanmaktır. Bir gün bile korumasız güneş altında kalsanız cildinizde sorunların arttığı fark edersiniz.

Sıcak banyo, sauna gibi ortamlardan kaçının. 

Sağlıklı beslenmeniz ve bol su içmeniz sorunlarınıza olumlu katkı sağlar. Taze sebze ve meyve tüketmek şikayetleri arttıran gıdalardan uzak durmak faydalıdır.

Spor yaparken yoga, pilates, yürüyüş gibi temposu düşük sporları tercih edin. Yoğun egzersiz programları kızarıklık sorununu arttırabilir.

Ayrıca yüzme havuzlarındaki kimyasal içeriklerde cilt sorunlarınızda artış yapabilir. 

Yumuşak temizleyiciler ve su bazlı, yağsız cilt bakım ürünleri kullanın. Alkol, mentol içeren ürünler, peeling yapan ürünler şikayetlerinizi arttırabilir. Kurutan, tahriş eden içerikler sizin için uygun değildir.

Parfüm, koruyucu içeren ürünler sorununuzu arttırabilir. Organik ürünler ve yeşil çay, aloe vera, papatya gibi sakinleştirici içerikler sizin için daha uygun olabilir.

Sorunlarınızı makyajla kapatmaya çalışmayın. Kalın kapatıcılar sorunu arttırarak sizi daha çok rahatsız eder. Makyaj ürünü olarak mineral makyaj ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca IPL ve Lazer tedavileri kızarıklık görünümünü ve kılcal damarları azaltma konusunda size destek olur. Gerekli görürse doktorunuz bu uygulamaları da önerecektir.

Leave a Comment