genç cilt bakımı

Gençlik dönemi, okul, sınavlar, gençlik sorunları derken yoğun ve       stresli bir dönemdir. Bu dönemde cilt bakımınızla uğraşmak sizin için sıkıcı olabilir ama erken başlayan doğru alışkanlıklar hem bu dönemde hem de ileriki yaşlarda size sağlıklı bir cilt kazandırır.

Zamanla cilt yapısı, sorunları ve ihtiyaçları değişim gösterir. Genç ciltlerde en çok karşılaştığımız sorunlar; hormonlardaki değişimlere bağlı olarak yağ bezlerinin daha çok çalışmasıdır. Sonuç olarak yağlanma artışı, gözeneklerde tıkanma olur. Siyah nokta, hatta sivilce oluşumları diğer dönemlere oranla bu dönemde daha çok görülür.

Ancak doğru bakımla pek çok kişide olumlu sonuçlar almak mümkündür. 

Bu dönemde temizlik, cilt PH’sını dengeleme, nemlendirme ve güneş koruma en temel konudur. 

.Cildi doğru bir ürünle günde iki kez temizleyin. (yağlanma sorunu yaşıyorsanız jel veya köpük yapıda ürünler daha iyi bir temizlik sağlar.)

.Cilde uygun seçilmiş bir tonik cildi daha derinden temizler,  PH’sını  dengeler ve daha sonra kullanılacak nemlendiriciye cildi hazırlar.

.Cilde uygun seçilmiş su bazlı yumuşak bir nemlendirici nem dengesini sağlayarak, cildi destekler.

.Sonrasında yine cilde uygun bir güneş koruma gereklidir. Bu yaşlarda cilt genç olduğu için güneş etkisi önemsiz gibi görünebilir. Ancak yıllar içinde alınan güneş ışınlarının etkileri, ilerde size daha çok sorun yaratır. Bu nedenle güneş koruma alışkanlığı erken yaşlarda yerleşmelidir. Yağsız ve gözenek tıkamayan bir güneş koruyucu yaz, kış kullanmak çok faydalı olur. 

Ürün seçerken çok yoğun ve cildinize uygun olmayan ürün kullanmaktan kaçının. Yağlı ürünler gözenekleri tıkayarak sivilceleri arttırabilir.

Kullandığınız havluların, yastık kılıflarının temizliğine dikkat edin. Sık, sık değiştirin. Makyaj malzemelerinizi ve fırçalarınızı arkadaşlarınızla paylaşmayın. Makyaj yapıyorsanız mutlaka iyi bir makyaj temizliği yapın. Makyajınızla uyumayın.

Ellerinizi yıkamadan cilde dokunmayın. Sivilcelerinizi veya siyah noktalarınızı sıkmayın. 

Haftada 1-2 kez cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin atılmasını sağlayan peeling uygulamak, cildi aydınlatır ve sonrasında kullanılacak ürünlerin emilimini arttırır. Peeling uygulaması sonrası cildi uygun bir ürünle nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

İhtiyacınıza göre 1-2 ayda bir profesyonel cilt bakımı yaptırmak gözeneklerin ve komedonların daha iyi temizlenmesini sağlayacaktır. 

Yoğun makyaj ürünleri uygulayarak ciltteki akneyi, izleri veya lekeleri kapatmaya çalışmak çok sık karşılaşılan bir yanlıştır. Yoğun ürünler gözenekleri daha çok tıkayarak akne sorunu kısır döngüye sokar böylece daha çok sivilce oluşumu ve daha çok kapatıcı kullanma ihtiyacı doğar. Bunun yerine yağsız ve gözenek tıkamayan, renkli güneş koruyucular, renkli nemlendiriciler kullanılabilir. 

Makyaj ürünü seçerken mineral makyaj ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı bu dönemde de cilde destek olur ve sorunları azaltır. Bu nedenle şekerli, katkı maddeli, fast food türü gıdalardan kaçınmak ve bol su içmek çok faydalıdır.

Sivilce sorunu yaşıyorsanız geç olmadan bir dermatoloji uzmanına başvurun. Aksi halde sorununuz artabilir ve ciltte iz leke oluşturabilir. Bu nedenle kendiniz çözmeye çalışmayın.

Leave a Comment