gebelikte cilt bakımı

Hamilelik dönemi bir kadının hayatının en heyecanlı, en güzel dönemlerindendir. Ancak yaşadığı fiziksel ve duygusal değişimler nedeniyle tedirginlik hissedebilir. Değişimlerin ne olduğunu ve bunlarla ilgili neler yapması gerektiğini bilirse bu tedirginlik de  azalacaktır.

Öncelikle bilmemiz gerekir ki gebelik döneminde cilt, saç, tırnak ve damarlarda bazı değişimler olması doğaldır. Gebelik öncesi olan bazı sorunlar artabilir, azalabilir. Yeni cilt sorunları oluşabilir. Bu sorunlar büyük oranda geçicidir. Bazıları için  ufak destek tedavileri gerekebilir.

Her gebede bu süreçler farklı yaşanır. Peki gebelik döneminde ne gibi değişimler olur? 

Gebelikte cilt değişimleri nelerdir?

Saçlar: Gebelik döneminde hormonlara bağlı saçlar hızlı uzar, gürleşir, canlı ve parlak bir görünüme kavuşur. Ancak,  bu dönemde sık görülen demir eksikliği anemisi gelişmişse, saç dökülmesi, soluk cilt görünümü ve tırnaklarda kırılma oluşabilir. 

Sivilce: Gebelikte sivilce sorununu önceden tahmin etmek mümkün değildir. Var olan sivilceler düzelebileceği gibi yeni sivilce oluşumları görülebilir.

Benler: Gebelik döneminde ciltteki benler ve çiller koyulaşır. Doğumdan bir süre sonra eski haline dönebilir. 

Melasma, diğer adıyla gebelik maskesi denilen problem gebelikte ki hormon değişimlerine bağlı oluşur. Genellikle yanaklar, alın ve üst dudakta görülür. Gebelik döneminde güneşten korunmaya dikkat ederek bu sorun büyük oranda engellenir. Kullanacağınız güneş koruyucular gebeler için uygun üretilmiş olmalıdır. 

Et benleri: İyi huylu deri oluşumlarıdır. Kol altı, boyun ve göğüs bölgesinde görülür, tehlikeli değildir. Doğumdan sonra gerileyebilir, gerilemeyenler ise kolayca tedavi edilir.

Cilt çatlakları: Gebeliğin ilerlemesiyle karın gerilir, kuruluk ve kaşıntı hissedilebilir. Kilo alımı fazla ise bu sorun daha yoğundur. Bol nemlendirici kullanılmalı, kaşımamaya özen gösterilmelidir. 

Ciltte yoğun gerilme sonucu cilt çatlakları da oluşabilir. Bu sorunun genellikle genetik zemini de vardır. Pembe-kırmızı renkte başlar daha sonra beyazlar. Ne yazık ki kesin önleyici bir tedavi yoktur. Nemlendirmek ve kilo alımına dikkat etmek önemlidir.

Kılcal damar genişlemesi ve varisler: Hormonlardaki ve dolaşımdaki değişim kılcal damar ve varis oluşumlarına neden olabilir. Doğumdan sonra bir kısmı düzelir.

Bunların dışında gebeliğe özgü cilt döküntüleri yaşanabilir. Bu durumda doktorunuza danışmanız gerekir.

Cildimize sürdüğümüz bazı ürünler, ciltten emilir.  Kan dolaşımına katılarak, ağızdan aldığımız ilaçlar kadar etkili olabilir. Gelişme dönemindeki bebeğimiz, pek çok etkene karşı duyarlıdır. Bu nedenle kullanılan ürünler konusunda dikkat etmek gerekir. 

Saç boyatırken, kozmetik alırken, makyaj ürünlerinizi seçerken içeriklerine bakın, doğal ve organik içerikli ürünleri tercih edin. Ancak bir ürün doğal ise, yine de güvenle kullanılabilir anlamı taşımaz doktorunuza  danışın

Kozmetik kullanımınızı mümkün olduğunca sınırlayın, daha az makyaj yapın.

Leave a Comment