ellerin bakımı

Yüz bakımı deyince akan sular duruyor. Ama ellerimiz hep ihmal ediliyor. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

El cildi incedir ve yağ bezleri açısından daha dezavantajlıdır. Bu nedenle daha kolay kuruyup, tahriş olur. Cilt altı yağ dokusu azdır. Yaşlanma sürecince azalan kollajen ve elastin düzeyleri de eklenince, en erken yaşlanan bölge ellerdir.

Günün bütün yükünü taşıyan ellerimizin, sık yıkamaya bağlı koruyucu tabakası zarar görür. Ayrıca kimyasallar, deterjanlar, güneş ışığı, rüzgar, soğuk hava gibi pek çok dış faktörün etkisini, en çok yaşayan bölge yine ellerdir. 

Elleriniz özeni hak eder.  

Cilde uygulanan bakımlarla, yaşlanma etkilerinin geciktirilebildiğini hepimiz biliyoruz. Peki ellere nasıl bakımlar yapılabilir?

Günlük bakımları ihmal etmeyin.

.Aynı yüzümüzde olduğu temizlik, nemlendirme ve güneş koruma eller için de geçerlidir.

.Koruyucu eldiven kullanmadan deterjan ve kimyasala temas etmeyin. 

.Kullanacağınız sabunlar, deri PH’sına uygun yumuşak ürünler olmalıdır. Yıkamada sırasında ılık suyu tercih edin. 

.Sık, sık  hyalüronik asit ve seramid  gibi yoğun içerikli nemlendiriciler kullanın. Düzenli kullanıldığında cildin bariyerini güçlendirerek, dış şartlara daha dayanıklı olmasını sağlar. El kremleri, vücut losyonlarından daha yoğun ürünlerdir.

.Kış aylarında eldiven giyerek elleri soğuktan koruyun.

.Gece uyurken, badem yağı, hindistan cevizi yağı veya argan yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca retinol veya AHA içeren ürünler kullanarak, antiaging bakımınızı daha da etkili hale getirebilirsiniz.

.Elleriniz için kullanacağınız güneş koruyucu UVA ve UVB’ ye etkili ve en az SPF 15 olmalıdır.

Eksfoliyasyon yapan özel peelingler, cilt yüzeyinde kalan, sürecini tamamlayan hücrelerin atılması sağlar. Haftada 1-3 kez yapılacak bu uygulamalarla cilt daha parlak ve sağlıklı hale gelir. Daha sonra kullanılacak serum, yağ veya kremlerin emilimi artar.

Haftalık nem maskeleri cildi daha derinden nemlendiren ürünlerdir. Özel eldivenlerle beraber kullanılırsa etkinlikleri daha fazla olur.  

Eğer bunlar yeterli gelmezse, ek tedaviler için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Lazer, IPL veya kimyasal peeling ile el üzerine yapılan uygulamalarla; cilt yenilenerek daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm oluşur. Lekeler ve kırışıklıklar azalır. Kollajen ve elastin yapısı güçlenir. 

Dolgu uygulamaları ile cilt altı güçlendirilir. Damar görünümleri ve kırışıklıklar azalır.  Yaklaşık 1-2 yıla kadar tedavinin etkisi devam eder. 

Mezoterapi ile cilde hyalüronik asit , vitamin, mineral ve aminoasitler  uygulanabilir. Ciltte nem, ve kalite artışı sağlanır.  

Tedavi bitiminde alınan sonuçlar, günlük bakımlarla desteklenirse uzun zaman korunabilir.

Leave a Comment