doğal makyaj

Makyaj görsel bir sanattır. Modanın yansımalarını içerir. Renklerle, yüz şekliyle uyum ve hayal gücü gerektirir. İyi yapılan makyaj, taze ve sağlıklı bir görünüm verir. Yüzün güzel taraflarını vurgular. 

Makyaj öncesi cilt temizlenmiş, nemlendirici ve güneş koruyucu sürülmüş olmalıdır. Kalın bir makyaj uygulaması doğal olmayan görüntü yaratır. İdeal makyaj uygulamasında, makyajın varlığı belli olmaz. Işığın ve gölgenin yansımalarından oluşur.

Son yıllarda her konuda olduğu gibi makyaj ürünlerinde de doğal içeriklere talep artıyor. Markalar artık daha çok inceleniyor ve seçimler bilinçli yapılıyor ve zararlı içerikleri kimse kullanmak istemiyor.Bu nedenle doğal makyaj ürünlerine ilgi daha fazla.

Normal makyaj ürünleriyle, doğal ürünleri karşılaştırıcak olursak

Doğal makyaj ürünleri genel olarak doğal içeriklerden oluşur. Yapay kokuları ve renklendiricileri, sentetik koruyucuları ve ağır metalleri (kurşun, arsenik gibi) mümkün olduğunca kullanmazlar. Normal ürünlerde bu içerikler markadan markaya değişmekle beraber daha fazla bulunur.

Hassas ciltler için doğal ürünler daha güvenlidir. Sentetik içerikleri az olduğu için alerji oluşturma riskleri daha azdır. 

Ayrıca gözenek tıkayıcı özellikleri açısından da doğal ürünler daha avantajlıdır. Akneye eğilimli ciltler için de tercih edebilir.

Doğal kozmetikler koruyucu içermediği için raf ömürleri, normal kozmetiklere oranla daha kısadır.

Doğal makyaj ürünleri, paraben, formaldehit, tolüen ve ftalat  içerikleri açısından daha güvenlidir. Normal markalar da bu içerikler bulunabiliyor.

Doğal makyaj ürünleri doğadaki pigmentlerden oluştuğu için, normal makyaj ürünlerine göre renk alternatifleri azdır. Normal makyaj ürünleri yapay renklendirici kullandığı için renk seçeneği açısından daha zengindir.

Bazı doğal ürünler avokado, shea, kuşburnu ve jojoba yağı gibi bitkisel içerikler de barındırabilir. Bu tarz içerikler antioksidanlar açısından faydalı etkilerine ek olarak, cildin onarımı ve desteklenmesi konusunda faydalıdır. 

Fiyat açısından normal ürünler kolay bulunur ve ucuzdur. Doğal makyaj ürünleri daha kaliteli içeriğe sahip olduğundan daha pahalıdır.

    1 Yorum

  1. Banu şit köşgeroğlu Nisan 19, 2020 at 7:42 pm Cevapla

    Harika ve çok keyifli bir blog… daha çok yazı isteriz

Leave a Comment