cilt temizleyiciler
Güzellik

CİLT TEMİZLEYİCİLER

Cilt bakımının ilk adımı cilt temizliğidir. Eğer temizleyici kullanmıyorsanız, cilt bakımından söz etmek mümkün değildir. 

Suyla ve sabunla yapılan cilt temizliği, cildi kurutarak, pH dengesini bozacağı gibi, yeterli bir temizlik sağlamayacaktır. 

Kullanılan hiçbir krem veya serum iyi temizlenmemiş ciltte yeterli etkiyi sağlayamaz. Bu sebeplerden ötürü herkes için iyi bir cilt temizleyici vazgeçilmez olmalıdır.

Cilt tipine uygun olmayan ürünler sorun oluşturur. Eğer çok yağlı ürün kullanırsanız ciltte yağlanma ve sivilce oluşumu, çok sert ürün kullanırsanız cilt kuruluğu, hassasiyet oluşur. Cildi temizledikten sonra gerginlik ve rahatsızlık hissediyorsanız büyük ihtimalle ürün cildinize uygun değildir. 

Krem, süt ve losyon temizleyiciler, nemlendirici maddeler, bitkisel yağlar içerirler. Cildin yağ yapısını bozmadan yumuşak bir temizlik sağlarlar. Özellikle kuru ve hassas ciltler için tercih edilebilirler. 

Hassas cilde sahip olanlar, ürün seçiminde sorun yaşarlar. Parfüm ve alkol içermeyen, hipoallerjik ürünleri tercih etmeli, hatta cilt testi yaparak ürün almaya özen göstermelidir. 

Jel temizleyiciler adından da anlaşılacağı gibi jel kıvamında ürünlerdir. Özellikle yağlı ve akneli ciltler için uygundur. Antiseptik veya peeling özellikleri de olabilir. Yağlanmayı kontrol ederek, tıkanmış gözeneklerin daha iyi temizlenmesine neden olur. Bu şekilde akne oluşumu azalır. 

Köpük temizleyiciler, fazla yağlanmayı kontrol ederek iyi bir temizlik sağlar. Yağlı veya karma ciltler için uygun olabilir. Karma ciltlerde ürün seçimi cildin tepkileri göz önüne alınarak, dikkatli yapılmalıdır. 

Kil temizleyiciler ciltteki fazla yağı ve toksinleri temizler. Yağlı ve karma ciltler için uygundur.

Mendil temizleyiciler çok pratik görünse de mecbur kalmadıkça tercih etmeyin. Yeterli temizlik sağlamayacağı gibi, alkol ve parfüm içeriği nedeniyle ciltte tahriş ve hassasiyete neden olabilir.


.Makyaj yapıyorsanız, cildi iki kez temizlemek gerekecektir. Birinci temizlik makyaj ürünlerini ciltten uzaklaştırırken, ikinci uygulama ciltte esas temizliği yapacaktır. Cilt temizledikten sonra suyla durulanabilir.

.Sabah ve akşam cilt temizliği gereklidir. Akşam temizlikte ciltte biriken bakteri, toz, kir, makyaj temizlenmeli ve gece kullanılacak ürünler sürülmelidir. Gece cildin dinlendiği, onarıldığı çok önemli bir dönemdir. Bu arada cildin iyi temizlenmiş olması bu fonksiyonlarını yapmasına olanak sağlar.

.Sabah ise ter, toksin atılımı nedeniyle cilt yine temizlenmeli ve gündüz ürünleri kullanılmalıdır.

.Eğer cildiniz aşırı kuru ve hassas ise sabah temizliği ihmal edilebilir. 

.Mevsimsel değişimlerde, cildin ihtiyaçlarının değişeceği göz önüne alınarak ürün seçim yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir