CİLT SERUMLARI

Cilt bakımı bazen çok karışıkmış gibi görünebilir. Ama strese girmeyin, basit kuralları bildikten sonra işlerin kolaylaştığını göreceksiniz.

Serumlar temizleyiciden sonra, nemlendiriciden önce sürülen, cilt tarafından yoğun bir şekilde emilebilen, yüksek konsantrasyonlu aktif içeriklerdir. Su bazlı veya yağ bazlı olabilirler. Bunun seçimini sizin cildinizin ihtiyaçları belirler.

Serumlar yoğun içeriklerinden dolayı daha pahalı ürünlerdir.

Kırışıklardan, lekeye kadar pek çok soruna yönelik formüller geliştirilmiştir. Serumlar cildinize taze, genç ve pürüzsüz bir görüntü verir. 

Serumlar nemlendirici yerine geçmez. 

Serumlar her ne kadar hyalüronik asit ve seramid gibi nemlendirici içerikler de barındırsa klasik bir nemlendiricinin fonksiyonunu yapamaz. Serum sonrası nemlendiricinizi mutlaka kullanın.

Ürünler, serin ve kuru bir yerde saklanmalı ve açıldıktan sonra 6 ay içinde kullanılmalıdır. Aksi taktirde etkinliği azalabilir.

Herhangi özel bir sorununuz yoksa bile sabahları cilde uygulayacağınız bir antioksidan serum cildi çevresel zararlılardan koruyarak güçlendirecektir.

Şimdi içeriklerine kısaca göz atalım.

.E vitamini kuru ciltler için özellikle faydalıdır. Antioksidan etkilerinden dolayı hücreleri korur.

.Glikolik asit ölü hücrelerin atılımını ve hücre yenilenme sürecini hızlandırır. Cilt rengini düzenler ışıltı ve parlaklık verir.

.Çinko tahrişi azaltır. Cildin yağ üretimini düzenler.

.Salisilik asit özellikle akneye yatkın ciltlerde faydalıdır.

.Niasinamid nem desteği sağlar ve cilt elastikiyetini arttırır.

.Hyalüronik asit  güçlü nemlendirici formülleri ile cildin bariyer fonksiyonunun güçlendirir.

.C vitamini cilde ışıltı canlılık verir, lekeleri açar. Kollajeni destekler ve ciltte onarımı hızlandırır. 

.Yeşil çay, resveratrol ve ferulik asit gibi antioksidan içerikler cilde zarar verecek serbest radikallere karşı cildi korur. Hücresel onarımı destekler. Canlılık ve ışıltı katar. 

.Retinol ve peptidler kollajen ve elastin üretimini arttırarak cildi sıkılaştırır. kırışıklıkları azaltır. 

.Arnika ve aloe vera içeren serumlar kızarıklığı azaltır ve cildi rahatlatır.

Eğer cildiniz hassassa ürünlere bağlı kolayca sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle serum kullanma zorunluluğu hissetmeyin. Serumlar hızlı emilir ve etkinliği yüksektir. Bu nedenle ürünün seçiminde çok daha dikkatli olmanız gerekir. Kullanmadan önce cilt testi yapmak iyi olacaktır. 

Serum kullanılacaksa, cilt tipine ve ihtiyacına göre seçim  yapılmalıdır. Aksi takdirde gereksiz maliyet, hatta cilt sorunlarına neden olabilir. 

Leave a Comment