cilt için doğal yağlar

Aromaterapi Çin’den, Mısır’a kadar dünyanın farklı coğrafyalarında binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bugün modern aromaterapi tamamen bilimsel çalışmalarla çok daha doğru ve etkili kullanılmaya başlanmıştır.

Bitkilerin yaprak, kök ve çiçeklerinden elde edilen yağların doğru şekilde kullanılmasıyla başta cilt olmak üzere, vücut üzerinde pek çok olumlu etkileri tespit edilmiştir. Bu yağlar uçucu ve taşıyıcı yağlar olarak ayrılır. Cildin ihtiyaçları ve özellikleri göz önüne alınarak belli oranlarda karışım hazırlanarak kullanılır. Seçilen yağların özenle hazırlanmış güvenilir ürünler olması çok önemlidir. Yanlış ürünler sağlığa zarar verebilir. Gebelik ve bebeklik döneminde aromaterapi kullanımları sorun yaratabilir. Her ürün gibi alerji yapabilir. Bu nedenle ürünler konusunda mutlaka uzman desteği alınmalıdır. 

Cilt için faydalı olan yağlar, yaşlanmadan akneye kadar ciltteki pek çok soruna destek olur. Farklı yağlar tamamen farklı etkilere sahiptir.  

Jojoba yağı 

E ve B vitamini, bakır, çinko içerir. Ciltte sebum gibi davranarak ciltteki yağlanmayı azaltır. Akneyi azaltır ve yara iyileşmesini hızlandırır. Özellikle karma ciltlerin dengeye gelmesi içinde çok faydalıdır. Nem verir ve antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir. Cildi onarır. Kollajen üretimini hızlandırır.

Nar çekirdeği yağı

İçeriğinde bioflavonoid ve yağ asitleri vardır. Doğal bir güneş koruyucu ve güçlü bir antiagingtir.

Lavanta esansiyel yağı

Yara iyileşmesini hızlandırır. Antiinflamatuvar ve antioksidan etkileri vardır. Kolajen üretimini arttırır. Lekeleri azaltır.

Sivilceyi ve izleri azaltır. Kuru ciltlere nem desteği sağlar.

Antiaging etkilidir. Çok güzel kokar. 

Frankincense esansiyel yağı

Antiinflamatuvar ve antibakteriyel özellikleri vardır.

Hücre yenilenmesini hızlandırarak, kırışıklıkları azaltır. Antiaging etkilidir.

Gözenekleri daraltır. Cildi sıkılaştırır.

Kuru ciltleri destekler. Güneşe veya yaşa bağlı oluşan cilt lekelerini azaltır.

Akneye, lekeye yatkın ciltlerde faydalıdır. Aknenin oluşturduğu lekeleri azaltır.

Ylang ylang esansiyel yağı 

Cilt yağlanmasını ve akne oluşumunu azaltır. Yara izlerini azaltır.

Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır. İnce çizgileri azaltır ve cilt elastikiyetini arttırır. Antiaging etkilidir.

Çay ağacı esansiyel yağı

Anti bakteriyeldir. Yağ üretimini ve akneleri azaltır.

Yara iyileşmesini düzenler.

Kuşburnu yağı

C vitamininden ve esansiyel yağ asitlerinden zengindir. Kolajen üretimini arttırarak cildi güçlendirir. Yaşlanma etkilerini azaltır. 

Kırışıklılar ve lekeler için çok faydalıdır.

Gül esansiyel yağı

Olgun, hassas ve kuru ciltler için çok faydalıdır.  Antiaging ve antimikrobial etkilidir. Cilde nem sağlar. Cildi yatıştırır ve cilt sorunlarını azaltır.

Cilt rengini ve dokusunu düzeltir.

Leave a Comment