Cildimiz en değerli giysimiz. Bu nedenle cildimizdeki minik değişimler bile bizim için önemli. Pek çok kişinin ortak şikayeti olan cilt gözeneklerinin geniş olması, neden kaynaklanmaktadır ve çözümleri nelerdir?

Özellikle yağlı ve karma ciltlerin yaşadığı gözenek genişliği, yapısal bir sorundur. Bu nedenle kaybolmaz ama bazı noktalara dikkat edilerek azaltılabilir. 

Cildin aşırı yağ salgısı gözeneklerde genişlemeye neden olur. Ayrıca yağ, kir ve makyaj malzemesinin de birikmesiyle gözenekler daha çok tıkanarak, olduğundan daha büyük görünür. Ayrıca yaş alma sürecinde, cildin esnekliği azaldıkça gözenek genişliği daha da artacaktır.

Bunlar için alınacak önlemler neler olmalı?

Seçeceğiniz cilt bakımı ve makyaj ürünleriniz, mutlaka non komedojenik , oil-free veya  gözenek tıkamayan gibi özel tanımlar içermelidir. Çünkü gözenekler bazı uygun olmayan ürünler kullanıldığında daha çok tıkanır ve daha geniş görünür.

Yine günlük cilt temizliği yeterli yapılamazsa gözenekler iyi temizlenemediğinden bir takım maddeler gözeneklerde birikecek ve daha belirgin bir gözenek görünümü oluşturacaktır. Özellikle jel formunda ki temizleyiciler daha iyi bir temizlik yapacaktır. Cilt sabah ve akşam uygun bir temizleyiciyle temizlenmeli yağlanması kontrol altına alınmalıdır. Sonrasında ılık suyla durulamak cildi rahatlatır ve dengeler.

Tonik kullanımı cildin daha iyi temizlenmesi ve gözeneklerin küçülmesi konusunda fayda sağlar.

Gece ürünlerinizde retinol veya AHA kullanılması, gözeneklerin görünümünde azalma sağlar.

Nemlendirici ürünler su bazlı ürünlerden tercih edilmelidir. .

Zaman içinde yaş alma sürecinin etkisiyle ciltte elastikiyet azalınca, gözeneklerde belirginleşme oluşur.  İyi bir güneş koruma cildin yaşlanma sürecini yavaşlatarak sarkmaları, elastikiyet kaybını azaltır. Böylece gözeneklerdeki görünümüde daha az olur.

Cildi sıkmak, ovuşturmak ve tahriş etmek ciltteki iltihaplanma süreçlerini arttırarak gözenek görünümlerini daha çok belirginleştirir.

Eksfoliasyon işlemleri ciltteki ölü hücrelerin atılmasını, cilt gözeneklerinin daha iyi temizlenmesini ve buna bağlı gözeneklerinde daha iyi görünmesini sağlar. Bu işlemleri haftada 1-2 kez yapmak yeterlidir. Daha sık yapılan işlemler ciltte tahrişe ve kuruluğa neden olur.

Haftada bir kez kil maskesi uygulamaları cildi daha derinden temizleyerek, toksinlerin atılmasını sağlayacaktır.

Bol su içme, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz cildin beslenmesini ve nemini arttırır, gözenek görünümünü azaltır. 

Bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda, doktorunuzun önereceği kimyasal peeling, mikroiğneleme (dermapen, dermaroller)  veya lazer uygulamalarının faydalanabilirsiniz. Bu yöntemler gözenekleri daraltarak ve cilt kalitesini arttıracaktır. 

.

Leave a Comment