CİLT KREMLERİ
Güzellik

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN İÇERİKLERİ

CİLT KREMLERİNİN İÇERİKLERİ

Cilt bakım ürünleri düşük veya yüksek fiyatlı pek çok markanın bulunduğu koca bir pazardır. Bu konuda en çok merak edilen sorular, hangi marka daha iyidir? Pahalı ürünler daha mı iyidir? Cildimize ne kullanmalıyız?

Aslında bu sorulardan daha çok, benim cildim nasıl? Hangi içeriklere ihtiyacım var? Diye düşünmek daha doğru değil mi?

Bu konuyu daha iyi anlamak için önce antioksidan ne demektir? Bunu açıklamalıyız. Antioksidanlar vücudun savunmasına destek olan yaşlanma ve hastalık süreçlerine karşı koruyucu etkileri olan maddelerdir. Cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılan antioksidanlar cildi yaşlanma etkilerinden ve hasarlanmasından korumaya çalışır. Genç ve sağlıklı cilt görünümü oluşturur.

Cilt bakımında en sık kullanılan içerikler nelerdir ve nasıl etki ederler?

PEPTİDLER

Antiaging cilt bakımı konusunda çok faydalı içeriklerdir. Düzenli kullanımda kollajen ve elastin yapısını güçlendirir. Cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Cilt bariyerini güçlendirir. Nemli, sıkı ve yumuşak cilt görünümü kazandırır.

EGFs (epidermal growth factor)

Sağlıklı, genç cilt yapısının ve fonksiyonlarının devamı için faydalıdır. Cildi yeniler yıpranmış hücrelerinin onarımını sağlar. Yaşlanma etkilerini azaltır. Kollajen üretimini arttırır. Cilt lekelerini ve kırışıklıkları azaltır. Elastikiyeti arttırır. Pürüzsüz, genç cilt görünümü sağlar.

YEŞİL ÇAY

Antioksidan, antimikrobial, anti-inflamatuvardır. Cilt yağlanmasını azaltır, akneye neden olan bakterileri baskılar. Cildi nemlendirir ve yatıştırır. Güneşin ciltteki zararlı etkileri ve cilt kanserine karşı koruyucudur. Ciltteki kızarıklığı ve tahrişi azaltır.

BİTKİ KÖK HÜCRESİ

Cilt hücrelerinde yenilenme ve onarım ve yapar. Kollajeni yapımını arttırarak cilde dolgunluk kazandırır.

E VİTAMİNİ 

Antioksidandır. Güneşin yaptığı cilt hasarını azaltır. Güneş koruyucu ürünlerin etkisini arttırır. Cildi nemlendirir. Diğer antioksidanlarla beraber daha güçlü etki oluşturur.

NİASİNAMİD

Vitamin B3 ailesindendir. Cilt bariyerini güçlendirir, nemini arttırır. Ciltteki yağlanmayı azaltır, akne sorununda olumlu etkileri vardır. Cilt yenilenmesine destek olur. Lekeleri ve kırışıklıkları azaltır. Elastikiyeti arttırır.

RETİNOL

A vitamini ailesindendir. Hücre yenilenmesini hızlandırır. Kollajen üretimini arttırır. Güçlü antiaging etkileri vardır.

Cildi soyar, yeniler. Günde bir kez ve geceleri kullanımı uygundur. Güneş korumaya çok dikkat edilmelidir. Aksi halde ciltte lekelere neden olur. Bu nedenle kullanımı sırasında güneş koruma önemlidir. 

Bazen ciltte oluşturduğu hassasiyet sorun yaratabilir. Özellikle rozasea ve egzema sorunu olanlar için uygun değildir. Gebelik döneminde kullanılmamalıdır. 

Akne, siyah nokta, leke sorununda faydalı etkileri vardır. İnce çizgi, kırışıklıları azaltır. Daha sıkı ve pürüzsüz cilt görünümü sağlar. Cildin dokusunu, rengini, tonunu düzeltir. Nem kapasitesini arttırır.

ENZİM

Doğal meyve içeriklerinden elde edilir. Yumuşak bir peeling yapar. Cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Hassas ciltler için uygundur. Cildi yeniler, aydınlatır ve pürüzsüz bir görünüm verir. 

HYALÜRONİK ASİT 

Genç ve sağlıklı ciltte doğal olarak bulunan mucize bir bileşendir. Vücudumuzda bağ dokularda bulunur. Doğal yaşlanma sürecinde, kötü beslenme, sigara içme gibi sebeplerle ciltte azalır.  Cilt yorgun ve nemsiz görünür. C vitaminiyle birlikte hazırlanan cilt bakım ürünleri daha da etkili olur.

Kullanımına bağlı cildin nemi ve sıkılığı artar. Dolgun, canlı cilt görünümü oluşturur ve kırışıklıklar azalır.

ALFA LİPOİK ASİT

Çok güçlü bir antioksidandır. Yaşlanma karşıtı etkilerinden dolayı kavanozdaki mucize de denir. Çünkü hem suda hem de yağda çözünür. C vitamini gibi diğer antioksidanlarla beraber kullanıldığında etkisi artar. Çevresel hasarlardan cildi korur.

İnce çizgileri azaltır. Cilde sağlıklı bir ışıltı verir.

AHA (glikolik asit, laktik asit, tartarik asit, sitrik asit)

Cilt yenilenmesini hızlandırır. Bu süreçte eskiyen cilt hücrelerinin atılması, yeni sağlıklı hücrelerin gelişi hızlanır, ciltte hassasiyet ve irritasyon yapabilir. Güneş korumayla birlikte kullanılmalıdır. Kollajen üretimini güçlendirir. Cilt lekelerini açar. Gözenekleri daraltır. İnce çizgi ve kırışıkları azaltır. Sağlıklı, canlı, ışıltılı bir cilt görünümü sağlar.

Laktik asit sütten elde edilir. Glikolik asit, kojik asit mantardan elde edilir.

Azeleik asit elmadan elde edilir. Özellikle akne sorunu için tercih edilir.

Sitrik asit limonda bulunur, leke tedavilerinde faydalıdır. 

Mandelik asit acı bademden elde edilir. Yağlı ciltler için uygundur. Antibakteriyel özellikleri vardır.

SALİSİLİK ASİT (beta-hidroksi asit)

Akne ve yağlı cilt sorunları için çok faydalıdır. Gözenekleri derinden temizler, ölü hücreleri uzaklaştırır, siyah noktaları azaltır. Yağlanmayı kontrol eder.

Cildin rengini ve dokusunu düzeltir. Güneşe hassasiyet yaratma özelliği AHA’lara oranla azdır. Ancak yine de  güneş koruyucuyla birlikte kullanılmalıdır. Ayrıca ciltte kuruluk,  pullanma yapabilir.

C vitamini

C vitamininin en faydalı formu L-askorbik asittir. Yaşlanma ve güneş ışınlarının etkisine bağlı olarak kollajen düzeyleri azalır.

C vitamini kollajeni güçlendirme ve antioksidan etkiler konusunda çok faydalıdır. İnce çizgiler ve kırışıklıklar azalır. Cilt sıkı ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. 

HİDROKİNON

Özellikle lekeli ciltlerin tedavisi için tercih edilen bir içeriktir. 

Renk açıcı özelliği vardır. Bazı ülkelerde kullanımı kısıtlanmıştır. Uzun dönem kontrolsüz kullanımı sorunlara neden olabilir. Lekelerde artış yapabilir.

Doktor kontrolünde kullanımı daha doğrudur.

DMAE

İnce çizgi ve kırışıklıkları azaltır.

TOPİKAL PROBİOTİKLER

Dost bakterilerin cilt için kullanılmasıdır. Cildin doğal PH seviyesini sağlar ve cildi dengeler. Böylece cilt iç ve dış zararlılara karşı daha dayanıklı hale gelir. Farklı bakteri grupları farklı etkilere sahiptir.

Kollajen üretimini arttırmak, ciltte iltihaplamayı azaltmak, serbest radikallerden korumak ve nemlendirmek gibi faydaları vardır.

Akne veya  egzema sorunu olan ciltlerde güzel bir tercihtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir