Normal terleme vücudun ısı dengesini sağlamak için sağlıklı bir fonksiyonudur.  Ancak aşırı terleme kişinin konforunu bozar ve strese yol açarak sosyal hayatında sorun oluşturur.

Yaz ayları, aşırı terleme sorunu yaşayanlar için sıkıntının arttığı ve çözüm arayışlarının yoğunlaştığı zamanlardır. Günlük yaşamda sentetik giysilerden uzak durarak, kilonuza, beslenmenize dikkat ederek alacağınız bazı önlemler olsada gerçek çözümler ancak konuda uzman hekimin tavsiyeleriyle olacaktır. Bazen terleme sorunu o kadar rahatsız edicidir ki kişinin günlük hayatında seçimlerini değiştirebilir. 

Aslında bu sorun oldukça sık görülen bir sorundur. Sebeplerine göre temelde iki ayrı grupta incelenebilir. Herhangi bir sebebin olmadığı terleme tipi birincil birincil hiperhidroz, başka sebeplere bağlı oluşan aşırı terlemeye ise ikincil hiperhidroz denir.

Birincil hiperhidroz yapısal, genetik sebeplere bağlı hiperhidroz. Terleme en çok, koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı bölgesinde görülür. Tam olarak sebebi bilinmez. Ter bezlerine giden sinirlerde normalden fazla bir uyarı olduğu düşünülür. Genellikle genç yaşlarda başlar ve diğer aile bireylerinin bazılarında da benzer sorunların var olması genetik faktörlerin önemini düşündürür. Bu sorun duygusal ve fiziksel stresle ve ısı artışıyla daha da yoğunlaşır.

Birincil hiperhidroz da tedavisi nasıl yapılır?

Yaşam kalitesini etkileyebilen bir sorun olduğu için önemli rahatsızlık hissi yaratabilir. Çözüm için konuda uzman bir doktora başvurmak gerekir. Doktorunuz terlemenin bölgesine ve şiddetine göre size tedavi uygular.

Bu sorunun tedavisinde bölgesel veya sistemik ilaç tedavileri yapılabilir. Ancak bu tedaviler yan etkileri ve uzun dönem sürekli kullanım gerektiği göz önüne alınırsa pratik olmayabilir.

İyontoforez   özel cihazlar kullanılarak yapılır. Elektrik akımı etkisiyle ter bezleri geçici olarak etkilenir ve terleme azaltılır. Özel merkezlerde veya ev için yapılmış özel cihazlarla uygulanabilir.

Ayrıca lazer ve cerrahi tedaviler de diğer tedavi alternatiflerindendir.

İkincil hiperhidroz ise başka sorunlara bağlı gelişen terleme fazlalığıdır. Burada genellikle terleme vücutta yaygındır.

Hormon ve metabolizma sorunları

Nörolojik sorunlar

Enfeksiyonlar

Akciger ve kalp hastalıkları

Stres ve psikolojik sorunlar

Bazı ilaçlar

Kilo fazlalığı ve beslenme sorunları

Buna neden olabilir. Bu grup terleme sorunu yaşayanlar için esas çözüm altta yatan sebebin tespit ve tedavisidir. Konuda uzman hekiminiz size bu konuda yeterli desteği verecektir.

Leave a Comment