SİVİLCE

SİVİLCE

Akne çok sık görülen bir cilt sorunudur, bazen uzun sürmesi veya tekrarlaması nedeniyle çok can sıkıcı olabilir.

Genellikle 15-20 yaş aralığında görülen bu sorun günümüzde değişen yaşam alışkanlıklarıyla beraber daha ileri yaşlarda da görünür hale gelmiştir. Kadınlarda yanlış kozmetik kullanımları, hormon sorunları önemli etkenlerdir.

 Ayrıca günümüz hayatındaki yoğun stresin ve kimyasaldan zengin ürün kullanımın da bu konuda önemli etken olabileceği düşünülmektedir.

Akneyi çözmek için oluşum mekanizmalarını anlamak gerekir. Ciltteki yağ üretiminin fazlalığı, gözeneklerin tıkanması (siyah ve beyaz nokta oluşumları), bakterilerin çoğalması ve bölgede iltihaplanma sonucunda sivilceler oluşur.

En sık yüzde görülür, bunun dışında sırt, göğüs ve omuzlar görülebildiği diğer bölgelerdir.

Akneyi arttıran sebepler nelerdir?

Genetik bazı yatkınlıklar olabilir, anne veya babanın şiddetli akne sorunu yaşamış olması çocuklarında da akne sorunu olabileceğini düşündürür.

Bazı ilaçlar; vitaminler, tüberküloz, epilepsi ilaçları, steroidler akneye neden olabilir.

Polikistik over gibi hormonal düzensizlikler akneye neden olabilir.

Sigara içmek akneyi kötüleştirir.

Akne sorunu bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Tedavisiz bırakılan veya tedaviye geç başlanılan ciltlerde izler ve lekeler oluşabilir. 

Akne hastalarının beslenmesi önemlidir. Bazı gıdalar akneyi şiddetlendirebilir.

Katkı maddesi olmayan doğal besinler tüketilmeli, pasta, börek, şeker ve karbonhidrattan zengin gıdalardan kaçınılmalıdır.

Kırmızı et yerine balık tercih edilmeli, yeterli düzeyde sebze ve meyve tüketilmelidir.  Mercimek, fasulye, nohut gibi gıdalar tüketilmesinde sorun olmayan gıdalardır.

Kuruyemiş, çikolata gibi gıdaların fazla tüketilmesi de aknede artışa neden olabilir. Ayrıca bazı kaynaklar sütün de akne üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ileri sürmektedir.

 Akne sorununda cilt tahriş edilmemeli, kurutulmamalı ve sivilceler sıkılmamalıdır.

Uygulanacak tedavi kadar bakım, destek ve temizlik önemlidir. Aksi halde tedavi süreci bitikten sonra akneler tekrarlayacaktır.

Seçilecek makyaj ürünleri ve kremler ciltte gözenek tıkamayan, yağsız özellikte olmalıdır. Mineral makyaj ürünleri bu anlamda uygun olabilir. Makyajda kullanılan fırçalar kişiye özel olmalı sık sık temizlenmelidir.

Havlu, yastık kılıfı gibi yüze temas eden  herşey temiz tutulmalı, sık değiştirilmelidir.

.Cep telefonunun uzun süre cilde temas ederek kullanımı bölgede sivilce yoğunluğunu arttırabilir.

.Günlük temizlikte yağlı akneli cilde uygun dermokozmetik ürünler kullanılmalıdır.

.Tonik kullanımı yağlı cildin daha iyi temizlenmesini sağlar sonrasında seçilecek uygun nemlendirici cildi kurutmaktan koruyarak dengeleyecektir.

.Güneş koruyucu ürünler yaz kış ayırt edilmeden kullanılmalıdır. Akneli ciltlerin güvenle kullanabileceği özel güneş koruyucular olduğu gibi yağsız ve komedon oluşturmayan etiketli ürünlerde kullanılabilir.

Akne iz ve leke bırakabilen bir sorundur. Tedavi süreciniz bittikten sonra gerekli görülürse bunlara yönelik farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Leave a Comment